وبلاگ

شهر هوشمند چیست؟ چگونه یک شهر هوشمند می‌شود؟

منتشر شده در

در سالیان اخیر، «شهر هوشمند» به بیش از یک واژه‌ی باب روز تبدیل شده است. در واقع، با رشد اینترنت اشیا شهرهای بیشتری در جهان‌مان، هوشمندتر از گذشته شده‌اند.

با این حال، هوشمندی یک شهر، مفهومی دودویی نیست. یعنی ممکن است که یک شهر هوشمندتر از شهر دیگر باشد یا بالعکس. همچنین مفهوم «هوشمندی» نیز ممکن است در نقاط مختلف دنیا با هم متفاوت باشد. برای مثال یک شهر هوشمند در اروپا معنای متفاوتی با یک شهر هوشمند در هند دارد.

اما فارغ از منطقه‌ی جغرافیایی، معمولا یک شهر هوشمند با بهره‌گیری از داده و فناوری‌های دیجیتال کیفیت زندگی را بهبود می‌دهد. به کار گیری راه‌حل‌های هوشمند می‌‌تواند گستره‌ای از فواید را برای ساکنین خود فراهم کند؛ از امنیت عمومی گرفته تا سلامت و حمل و نقل.

شهر هوشمند چیست؟

یک شهر هوشمند، در واقع، توسعه‌ی دوباره‌ی یک منطقه یا کل شهر است. این کار با بهره‌گیری از فناوری اطلاعات و ارتباطات انجام می‌پذیرد تا سرویس‌های مختلف شهری را از لحاظ کارایی و کیفیت بهبود بخشد.

یک شهر هنگاهی هوشمند می‌شود که در آن از فناوری‌های هوشمند برای تغییر طبیعت و نحوه‌ی کار زیرساخت‌های محیطی بهره گرفته شود.

بهترین مثال برای یک راه‌حل هوشمند شهری، خودروهای خودکار است؛ این خودروها می‌توانند با حسگرهای پارکینگ‌ها ارتباط برقرار کنند و مکان‌های خالی اطراف را به راننده نشان دهند.

خبرگزاری گارتنر پیش‌بینی می‌کند که تا سال بعد بیش از 250 میلیون خودروی خودکار در جاده‌ها تردد کنند؛ این به این معناست که تا سال 2020 یک پنجم از وسایل حمل‌ونقل، به گونه‌ای از اتصال بی‌سیم مجهز است.

چرا به شهرهای هوشمند نیاز داریم؟

جمعیت جهان به صورت مداوم افزایش می‌یابد و انتظار می‌رود که تا سه دهه آینده 2.5 میلیارد نفر به جمعیت شهرنشینان اضافه شود. امروزه، افزایش جمعیت انسان‌ها موجب شکل‌گیری کلان‌شهر‌های پرجمعیت زیادی در سراسر جهان، مانند نیویورک، توکیو و لندن شده است.

دپارتمان حمل و نقل بریتانیا گزارش داد که بریتانیا یکی از متراکم‌ترین کشورهای دنیاست؛ در ساعت‌های شلوغ صبحگاهی، تعداد شهروندانی که از سرویس‌‌های حمل و نقل استفاده می‌کنند به میزان 5.4 درصد بیشتر از ظرفیت سیستم است.

به خاطر چنین دلایلی است که شهرها مجبور به استفاده از راه‌حل‌های هوشمند برای حذف فشارهایی هستند که به ساکنین و مهمانان موقت شهر وارد می‌شود. با افزایش جمعیت شهرها، ثبات اقتصادی، اجتماعی و محیطی برای رشد کشور ضروری به نظر می‌رسد. در واقع، تقریبا همه‌ی کشورها از حرکت به سوی فناوری‌های هوشمند شهری ناگزیر هستند.

آیا شهرهای هوشمند امن هستند؟

ایمنی و امنیت دو تا از مخاطره‌های اصلی هر شهری است؛ و با به کار گیری فناوری‌های دیجیتال این مخاطره بیشتر خودنمایی می‌کند.

با افزایش ریسک جرم‌های سایبری و دزدی اطلاعاتی، شهرهای هوشمند باید آماده‌ی مبارزه با هر نوع تهدید احتمالی باشند. بنابراین، شهرهای هوشمند باید راه‌حل‌هایی همچون سیستم تصدیق و مدیریت ID را فراهم کنند تا محیط شهری امن و ایمن را تضمین کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *